facebook omroepvenray twitter omroepvenray linkedin omroepvenray instagram omroepvenray youtube omroepvenray
maart 23, 2026

logo de stellingenpot

  whatsapp groen omroepvenray
Gemist kijk live luister live

Meer dan 15.000 mensen doen mee met opruimactie voor een afvalvrije Maas

maart 23, 2026

Op 21 maart vond de grootste rivieropruimactie van Nederland plaats: de Maas Cleanup. Op meer dan 200 locaties tussen Eijsden en Rotterdam gingen naar schatting ruim 15.000 vrijwilligers aan de slag om plastic en ander afval uit de rivieroevers te verwijderen. De eerste inschatting van de opbrengst ligt tussen de 250.000 en 300.000 kilo afval. Ook in steden en dorpen rondom de Maas organiseerden bewoners en lokale groepen aanvullende opruimacties.

Het was dit jaar de achtste editie van de Maas Cleanup. Wat begon als een regionale actie in Limburg, bestrijkt inmiddels het volledige Nederlandse deel van de Maas. In de afgelopen jaren verwijderden ruim 43.150 vrijwilligers al meer dan 783.000 kilo afval uit en rond de rivier.

Volgens mede-initiatiefnemer Noï Boesten onderstreept de groei hoe sterk het onderwerp leeft. ‘Veel mensen wonen langs de Maas en zien de rivier elke dag. Dat maakt hun betrokkenheid groot: zij willen actief bijdragen aan een schone en leefbare omgeving.’

Zorgen om waterkwaliteit

Ondanks de brede betrokkenheid blijven de zorgen om de waterkwaliteit groot. De Maas eindigt haar stroomloop in Nederland. Onderweg hiernaartoe verzamelt het veel afval. Maas Cleanup-voorzitter Huub Waterval: ‘Nederland heeft nog een grote opgave om de doelen uit de Kaderrichtlijn Water te behalen. Veel oppervlaktewater voldoet nog lang niet aan de gestelde eisen’. 

De organisatie benadrukt daarom dat ook bedrijven en overheden belangrijk zijn in de bescherming. Waterval: ‘Bedrijven kunnen zich bij de Maas Cleanup aansluiten als voogd, partner of supporter. Voogden adopteren een deel van de oever of een afval-hotspot en nemen vrijwillig verantwoordelijkheid voor het schoonhouden van deze plek. Zo krijgen bedreigingen voor de rivier een vaste beschermer.’

Jaarlijkse actie

De belangrijkste actielocaties waren dit jaar Eijsden, traditioneel het meest vervuilde stuk van Nederland, en de Rotterdamse Lekhaven, waar veel huisvuil aanspoelt doordat de rivier daar verbreedt.

De Maas Cleanup vindt ieder jaar plaats rond 22 maart, in aanloop naar Wereldwaterdag. De Maas Cleanup viel dit weekend samen met Landelijke Opschoondag, waarbij nog eens tienduizenden Nederlanders op diverse locaties in het land zwerfafval opruimden.

 

Aanvullende informatie

  • Maker: Wim van Bracht/Omroep Venray
  • Bron artikel: Maas Cleanup
  • Bron foto: Jonathan Vos
Gepubliceerd in Nieuws