Modder voelen aan je blote voeten, moddertaartjes bakken of aan de slag met het bouwen van zandkastelen, kanalen en dijken: op maandag 29 juni is het weer tijd voor de jaarlijkse ModderDag. Op deze dag mogen kinderen naar hartenlust spelen en ontdekken met modder en water. 'Dat is hard nodig', aldus Marieke Dekker, projectleider Natuur op school & opvang, van IVN Limburg: ‘Waar buitenspelen in de natuur vroeger vanzelfsprekend was, staat dat voor steeds meer kinderen onder druk.’
Uit onderzoek van Jantje Beton blijkt namelijk dat 44% van de kinderen in hun vrije tijd vaker binnen speelt dan buiten. Daarnaast speelt 3 op de 10 kinderen nooit of bijna nooit buiten zonder volwassene in de buurt. Met ModderDag willen initiatiefnemer IVN Natuureducatie en partner Humankind Kinderopvang en -ontwikkeling daar verandering in brengen.
In de directe omgeving van Leunen en Venray doen verschillende lokale kindcentra, basisscholen en opvanglocaties mee aan ModderDag. Omdat ModderDag door scholen en opvangorganisaties vaak intern op het eigen (buiten)terrein wordt georganiseerd, richten deze activiteiten zich specifiek op hun eigen leerlingen en kinderen.
Een duik in de modder versterkt de weerstand
Spelen met water en zand is heel gezond. Tijdens het buitenspelen komen kinderen in aanraking met allerlei goede schimmels en bacteriën die in de aarde en op planten voorkomen. Dit helpt om hun immuunsysteem te versterken en weerbaarder te maken. Daarnaast is spelen met water, zand en modder belangrijk voor de zintuiglijke ontwikkeling en de verbondenheid met de natuur. Door te spelen met zand, water en modder ontdekken kinderen de natuur met hun hele lichaam. Op ModderDag bouwen zij zo spelenderwijs aan hun fysieke én mentale weerbaarheid.


